Układ kostny psa

Psy są jednymi z najbardziej inteligentnych zwierząt i mają zdolność rozumienia ludzkiego języka. Są to również najlepsze zwierzęta domowe dla tych, którzy mają dzieci lub chcą posiadać zwierzaka. Pytanie brzmi, dlaczego psy są tak inteligentne?

Odpowiedź brzmi: ich układ kostny sprawia, że są w stanie uczyć się i rozumieć wiele rzeczy. Ich szkielet różni się od szkieletu człowieka. Zbudowany jest z chrząstek i kości i nie posiada więzadeł. Jednak stawy psów nie są tak mocne jak ludzkie. To jest powód, dla którego są one bardzo elastyczne.

Istnieje tak wiele różnych rodzajów kości psów, a każdy typ ma określoną funkcję. Na przykład kość udowa służy do poruszania się, piszczel do zginania, kość strzałkowa do podtrzymywania, a kości śródstopia do dotykania. Czaszka psów jest mniejsza niż u ludzi.

Kość szczękowa kłów nazywana jest żuchwą. Jest to największa kość w szczęce, a jej funkcją jest podtrzymywanie zębów. Górna szczęka psów to szczęka, i jest to największa kość w ciele. Zęby kłów to siekacze. Są one zbudowane ze szkliwa, zębiny i cementu. Trzecie trzonowce są również znane jako zęby mądrości.

Kręgi stanowią kręgosłup psów. Istnieje 7 kręgów szyjnych, 12 piersiowych, 5 lędźwiowych i 5 krzyżowych. Kręgi szyjne są oddzielone od czaszki. Kręgi piersiowe i lędźwiowe połączone są z klatką żebrową.

Staw biodrowy u psów nazywany jest stawem koxofemoral. Staw kolanowy u psów nazywany jest stawem rzepkowo-udowym. Staw barkowy u psów to staw glenohumeralny. Staw łokciowy u psów to staw promieniowo-łokciowy. Staw nadgarstkowy u psów to staw nadgarstkowo-śródręczny. Staw skokowy u psów to staw skokowo-goleniowy. Obwódka barkowa to staw chromowo-obojczykowy. Miednica psów to kość kulszowa, łonowa, kulszowa, a trzy kości tylnej nogi to kość udowa, piszczelowa i strzałkowa.

Klatka piersiowa psów dzieli się na mostek i dwie pary żeber. Mostek jest główną kością klatki piersiowej. Dwie pary żeber to obojczyki. Kość obojczykowa to manubrium, a obojczyk to korpus.

Kręgosłup u psów składa się z dwóch części. Jedna część nosi nazwę kręgosłupa grzbietowego, a druga część to kręgosłup brzuszny. Kręgosłup grzbietowy zbudowany jest z 7 kręgów szyjnych, 12 piersiowych, 5 lędźwiowych i 4 krzyżowych. Rdzeń kręgowy jest rdzeniem nerwowym, a nerwy rozprowadzane są po całym ciele.

Kończyny psów to kończyna przednia, tylna i ogon. Kończyna przednia psów zbudowana jest z kości udowej, piszczelowej i strzałkowej.